Loading…

‘Verë e nxehtë për rusët, e fundit për disa’: Armatimi i fuqishëm amerikan arriti në Ukrainë

  • 23/06/2022 | 18:29

‘Verë e nxehtë për rusët, e fundit për disa’: Armatimi i fuqishëm amerikan arriti në Ukrainë

Raketahedhësit amerikan MLRS Himars kanë arritur në Ukrainë nga pakoja e madhe e ndihmës ushtarake miratuar nga SHBA, transmeton Gazeta Metro.


Këta raketahedhës janë pjesë e pakos të miratuar me 15 qershor.

“Një verë e nxehtë do të jetë për okupatorët rus. Për disa prej tyre do të jetë e fundit” ka shkruar Oleksii Reznikov, ministri mbrojtjes së Ukrainës.

Në ditën e 120 të sulmit rus në Ukrainë kanë vazhduar luftimet e ashpra në lindje të Ukrainës ku dy qytetet Severodonetsk dhe Lysychansk. Por sipas raporteve rezistenca e ukrainasve është e ashpër dhe nuk pritet të jetë lehtë pushtimi i tyre.

Ndërsa beteja është ee kufizuar në këtë rajon dhe përparimi rus drejt Lysychansk rrezikon rrethimin e gjithë forcave ukrainase në atë front sipas disa raporteve pas rënies së  Oleksandrivka dhe Loskutovka dhe përflitet në media për tërheqje të mundshme  nga qyteti në pika më defensive./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë