Loading…

Veseli i gëzohet lajmit për viza, tregon për çka po lobohet

  • 13/09/2018 | 13:39

Veseli i gëzohet lajmit për viza, tregon për çka po lobohet

Edhe kryeparlamentari, Kadri Veseli, është shprehur i gëzuar pas lajmit që çështja e vizave për Kosovën ka kaluar në Parlamentin Evropian.

Ai e ka konsideruar këtë si një hap tjerët drejt lëvizjes së lirë, shkruan gazetametro.net.

“Pas votimit pro nga Parlamenti Europian për liberalizimin e vizave, jemi edhe një hap më afër drejt lëvizjes së lirë”, ka thënë Veseli.

Mirëpo, ai ka thënë se institucionet janë të angazhuara në lobim që procesi të mos shkojë më larg se këtë vit.

“Institucionet e Kosovës do të vazhdojnë lobimin që ky proces të përmbyllet brenda këtij viti. Qytetarët tanë e meritojnë këtë”, ka shkruar Veseli.

Ndryshe, sot Parlamenti Evropian me shumicë votash ka kaluar çështjen e liberalizimit të vizave për kosovarët. Muajin tjetër do të jetë faza kryesore ku vendoset për fatin e vizave për kosovarët./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë