Loading…

Vetëm 14% e femrave të punësuara nga mosha 18 deri 65 vjet në Kosovë

  • 02/01/2021 | 12:02

Vetëm 14% e femrave të punësuara nga mosha 18 deri 65 vjet në Kosovë

Agjencia e Statistikave e Kosovës në anektën e realizuar mbi “Fuqinë punëtore”, ka publikuar rezultatet mbi shkallën e punësimit sipas gjinisë.


Sipas kësaj ankete, 46.2 për qind e meshkujve të moshës 18 deri 65 vjeç punojnë.

Por, kjo përqindje te femrat është shumë më e ulët. Vetëm 14.4 për qind e femrave të moshës 18 deri 65 vjeç janë në punë.

Në përgjithësi, 30.1 për qind e njerëzve në Kosovë, të moshës 18 deri 65 vjeç, janë të punësuar.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë