Loading…

Vetëvendosje ‘ndërron mendje’: Ngriten në këmbë për himnin e Kosovës

  • 04/04/2021 | 19:56

Vetëvendosje ‘ndërron mendje’: Ngriten në këmbë për himnin e Kosovës

Vjosa Osmani është zgjedhur Presidente e Republikës së Kosovës.


Me 71 vota pro, asnjë kundër dhe 11 të pavlefshme, Vjosa Osmani-Sadriu është zgjedhur presidente e Republikës së Kosovës, pas raundit të tretë. Personi më i votuar në vend, me mbi 300 mijë vota, ka marrë shumicën e votave në Parlament.

Pas përfundimit të procesit të numërimit të votave, është intonuar himni i Republikës së Kosovës.

Presidentja e re ka vendosur dorën e saj në gjoks për të respektuar himnin, ndërkohë edhe deputetët dhe zyrtarët e VV-së janë parë në këmbë duke respektuar himnin.

Kujtojmë se në të kaluarën, himni i shtetit dhe simbolet e saj nuk janë respektuar nga anëtarët e VV-së.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë