Loading…
Video që për 90 sekonda tregon evolucionin e mahnitshëm të fytyrës sonë
  • 10/07/2018 | 14:39

Video që për 90 sekonda tregon evolucionin e mahnitshëm të fytyrës sonë

Sipas asaj që thotë shkenca, njeriu ështe veç edhe një kafshë tjetër në tokë që ka evoluar nga kafshë të tjera.


Njeriu dhe majmunët e sotëm si shimpanzetë, bonobot, gorillat, babunët, orangutanët etj, rrjedhin nga një paraardhës i përbashkët, shkruan gazetametro.net

Në këtë video 90 sekondëshe shfaqet evolucioni drastik i fytyrës së njeriut që nga koha kur kishte tipare morfologjike shumë më të ngjashme me majmunët e sotëm e deri te fytyra e sotme me tipare të fytyrës së Homo Sapiens.

Ndryshe, evolucioni i njeriut mbështetet nga evidencat që rrjedhin nga disiplina të ndryshme të biologjisë, që nga anatomia, paleontologjia, gjenetika e tutje. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë