Loading…

‘Vjedhja e gjumit mbretëror’ përkthehet në gjuhën rumune (Foto)

  • 15/02/2017 | 10:49

‘Vjedhja e gjumit mbretëror’ përkthehet në gjuhën rumune (Foto)

Libri është botuar në vitin 1995, fillimisht në gjuhën frënge në versionin “Le firman aveugle suivi de La grande muraille et de Le vol du sommeil royal”

Shtëpia Botuese Humanitas në Rumani ka botuar kësisoj librin me tregime “Vjedhja e gjumit mbretëror” nga Ismail Kadare. Me datë 8 shkurt është mbajtur edhe promovimi ku ka qenë i pranishëm edhe përkthyesi i librit, shkruan Kultplus

20170215104213788

“Vjedhja e gjumit mbretëror” përfshin disa tregime, si: “Vdekja e gruas ruse”, që trajton temën e gruas ruse, që ka mbetur në Shqipëri pas prishjes së marrëdhënieve shqiptaro-sovjetike; “Lamtumira e së keqes” shpall dhe përgatit tërheqjen e osmanëve jashtë kufijve të tokave shqiptare.

Libri është botuar në vitin 1995, fillimisht në gjuhën frënge në versionin “Le firman aveugle suivi de La grande muraille et de Le vol du sommeil royal”.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë