Loading…

Vjen një goditje, ‘Euronews’: SHBA kërkoi që Kosova të mos futet në agjendën e KiE për shkak të Asociacionit

  • 31/01/2023 | 16:38

Vjen një goditje, ‘Euronews’: SHBA kërkoi që Kosova të mos futet në agjendën e KiE për shkak të Asociacionit

Edicioni në gjuhën serbe i “euronews” raporton sot se SHBA-ja ka kërkuar që aplikimi i Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës të mos vendoset në agjendë shkaku i qëndrimit për Asociacionin.


Euronews bazuar në burimet e veta diplomatike ka raportuar sot se ministrat e jashtëm të disa shteteve të BE-së që janë anëtare të Këshillit të Evropës kanë marrë një shkresë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës në të cilën thuhet se Washingtoni “konsideron se çështja e anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës s’duhet të vendoset në agjendën e takimit të Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës”, transmeton Express.

Siç mëson Euronews, kjo kërkesë e SHBA-së është e vlefshme derisa “Kosova të marr një pozicion më konstruktiv sa i përket Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe”|

Këto shtete thuhet të jenë Italia, Franca dhe Gjermania.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë