Loading…

Vladimir Putin nominohet për çmimin Nobel të Paqes

  • 24/09/2020 | 18:26

Vladimir Putin nominohet për çmimin Nobel të Paqes

Shkrimtari rus Sergei Komkov, ka njoftuar se ka propozuar Presidentin rus Vladimir Putin për çmimin Nobel të Paqes në 2021, transmeton Gazeta Metro.


“Procesi pas dorëzimit të aplikimit tim në Komitetin Nobel tashmë ka filluar! Dhe askush nuk mund ta ndalojë atë, “shkroi Komkov në faqen e tij në Facebook.

Kërkesa për emërimin e Presidentit rus Vladimir Putin për Çmimin e Paqes u mor nga Komiteti Nobel në Oslo më 10 shtator, pas së cilës pala amerikane nominoi Presidentin e SHBA Donald Trump, tha Komkov, siç raportohet nga “Sputnik”, transmeton Gazeta Metro.

“Ky është në fakt aplikimi im i katërt për Çmimin Nobel për Paqe sot. Ai u dërgua më 9 shtator të këtij viti dhe më 10 shtator, aplikimi u mor nga Komiteti i Paqes Nobel në Oslo në selinë e Komitetit Nobel, “tha Komkov në një konferencë për shtyp”, mbi emërimin e Presidentit rus Vladimir Putin për Çmimin Nobel të Paqes 2021.

Akademiku shtoi se ai ndoqi nga afër rrugën e letrës së rekomanduar dhe vuri në dukje se menjëherë pas marrjes së aplikimit rus, pala amerikane emëroi Presidentin e SHBA Donald Trump.

Më herët, “Fox Neës” njoftoi se Donald Trump ishte nominuar për Çmimin Nobel për Paqë në 2021. Presidenti amerikan u emërua nga deputeti norvegjez Christian Tibring-Gjede për ndërmjetësim në marrëveshjen e paqes midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë