Loading…

Vlen 2,5 milionë dollarë dhe është dy herë më i madh se diamanti më i madh në botë

  • 01/11/2018 | 17:39

Vlen 2,5 milionë dollarë dhe është dy herë më i madh se diamanti më i madh në botë

Bëhet fjalë për një gurrë rreth 5,655 karat, me peshë 1,1 kg.


Një smerald i madh dhe jashtëzakonisht i rrallë me 2.5 milionë dollarë u gjet në një minierë të Zambisë, transmeton gazetametro.net.

Ky është është një gur i çmuar prej 5.655 karatëve, me peshë 1.1 kg, dhe quhet Incalkam, që do të thotë “luan” në gjuhën lokale Bemba.

Smeraldin e gjeti gjeologu Depapirija Rakshit më 2 tetor në minierën më të madhe në botë Kage, e cila është në pronësi të Gemfields me bazë në Londër.

Emër marrin vetëm gurët më të mëdha dhe më të vlefshme. Smaragd Insofru, ose “elefanti”, u gjet në vitin 2010 dhe ka 6,225 karat.

Incalkam është gati dy herë më i madh se diamanti më i madh në botë i quajtur Kulinedan, i cili u gjet në vitin 1905 në Afrikën e Jugut./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë