Loading…
Vlera e Apple-it tejkalon një bilion dollarë
  • 09/08/2018 | 23:30

Vlera e Apple-it tejkalon një bilion dollarë

Kompania teknologjike Apple është bërë kompania e parë me aksione në bursë, e cila vlen një bilion (1000 mliardë) dollarë.

Deri në këtë vlerë kompania ka arritur me teknologjinë, e cila e ka ripërkufizuar shoqërinë qëkur dy Stivët, Jobs e ëozniak, e kanë nisur para 42 vitesh, njfoton Associated Press, transmenton gazetametro.net.

Rekordi i arritur të mërkurën dukej i paimagjinueshëm në vitin 1997, kur Apple ishte buzë bakrotimit me aksionet, të cilat vlenin më pak se një dollar.

Për të mbijetuar, Apple e kthen në kompani themeluesin Steve Jobs, si drejtor të përkohshëm dhe i drejtohet Microsoftit për ndihmë prej 150 milionë dollarësh që t’i paguajë llogaritë.

Jobs ka futur prodhimet e popullarizuara, siç kamë iPod e iPhone, të cilat kanë çuar në ngritjen e Appl-it.

Aksionet e Apple-it janë ngritur dje për 2,7 për qind në 207,05 dollarë. Sivjet kanë pasur rritje për 22 për qind./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë