Loading…

Von der Leyen në Kiev, vizita e katërt që nga fillimi i luftës

  • 02/02/2023 | 09:34

Von der Leyen në Kiev, vizita e katërt që nga fillimi i luftës

“Kjo është vizita ime e katërt në Kiev dhe këtë herë jam e shoqëruar nga ekipi im i komisionerëve. Për ne ishte e rëndësishme të shkonim së bashku në Kiev, sepse gjithçka që arritëm vitin e fundit ishte produkt i punës ekipore të këtij grupi.


Dhe ishte e rëndësishme që të shkojmë tani, në mënyrë që të nënvizojmë mbështetjen tonë për Ukrainën për aq kohë sa të duhet”.

Këto ndër të tjera, tha Ursula von der Leyen në rrugën e saj me tren nga Polonia për në kryeqytetin ukrainas të mërkurën mbrema.

“Pothuajse një vit pas fillimit të pushtimit të Putinit, ne jemi jemi më pranë se kurrë në anën e Ukrainës. Dhe ne kemi shumë punë për të bërë së bashku”.

Është hera e parë në histori që një ekip komisionerësh viziton një zonë lufte. Von der Leyen po udhëton me 15 komisionerë, ata që janë më të përfshirë në çështjet që lidhen me Ukrainën.

Ajo do të takohet me presidentin Volodymyr Zelenskiy dhe kryeministrin Denys Schmihal. Nesër ajo do të marrë pjesë në një takim trepalësh me Zelensky dhe presidentin e Këshillit Europian, Charles Michel, vizita e tij e parë që nga fillimi i luftës.

Axhenda e vizitës do të jetë e gjerë: nga nevojat për mbështetje të menjëhershme për ekonominë dhe rivendosjen e infrastrukturës, të goditur pa mëshirë nga raketat ruse, në paketën e rindërtimit të vendit pas përfundimit të armiqësive; dhe nga paketa e re e sanksioneve që po përgatiten në funksion të 1-vjetorit nga 24 shkurti 2022 deri në proceset për krijimin e një gjykate ku lidershipi politik dhe ushtarak i Rusisë do të përgjigjet për morinë e krimeve të luftës që ka kryer.

Një pjesë e konsiderueshme e konsultimeve do të fokusohet në perspektivat e anëtarësimit të Ukrainës në BE. Duhet të kujtojmë se Këshilli Europian miratoi njëzëri propozimin e Komisionit qershorin e kaluar për t’i dhënë Ukrainës statusin e një vendi kandidat për anëtarësim.

Qeveria ukrainase duket se është kapur në befasi nga emocioni i saj për vendimin, me Smyhal që tha në fillim të kësaj jave se ai pret që vendi i tij të bashkohet brenda vetëm dy viteve.

Përfaqësuesit diplomatikë, veçanërisht të shteteve më të vjetra anëtare, në takimet e Coreper javën e kaluar theksuan nevojën për t’i bërë të qartë Kievit se nuk do të ketë një proces të shpejtë të pranimit.

Në raportin e ardhshëm të zgjerimit, në vjeshtën e ardhshme, “ne do të vlerësojmë progresin që do të ketë Ukraina brenda një viti”, tha presidentja e KE.

“Në pranverë, ne do të mbajnë një konferencë për këtë për shtetet anëtare.”

Të dyja palët pritet gjithashtu të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi për shfrytëzimin e formave të rinovueshme të gazit, duke ulur varësinë e të dyja ekonomive nga gazi natyror.

Më në fund pritet të shpallet zyrtarisht edhe rritja e numrit të ushtarëve ukrainas që marrin pjesë në misionin stërvitor të BE-së.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë