Loading…

Von der Leyen viziton emigrantët në Lampedusa

  • 17/09/2023 | 14:48

Von der Leyen viziton emigrantët në Lampedusa

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka vizituar një qendër pritjeje emigrantësh në ishullin italian të Lampedusa, pasi kryeministrja e vendit bëri thirrje për ndihmë nga BE-ja për mbërritjet me varka të vogla.


Më shumë se 8000 emigrantë kanë mbërritur në ishull gjatë tre ditëve të fundit.

Kryeministrja Giorgia Meloni thotë se Italia po vihet nën “presion të paqëndrueshëm”.

Von der Leyen pranoi të dielën se çështja ishte “një sfidë evropiane dhe kërkon një përgjigje evropiane”, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Në një konferencë shtypi me Melonin ajo lavdëroi njerëzit e Lampedusas për mbështetjen që u kishin dhënë migrantëve, të cilët tha se kishin mbërritur në ishull “thjesht për shkak të vendndodhjes së tij”.

Ajo u zotua të rrisë mbështetjen për transferimin e emigrantëve nga Lampedusa, si dhe të shtojë përpjekjet kundër kontrabandistëve të njerëzve që mundësonin udhëtime të rrezikshme dhe të paligjshme.

Problemi nuk mund të zgjidhej vetëm nga Italia, tha Meloni. Ajo aktualisht po prek “kufijtë, vendet kufitare”, por së shpejti do të përfshijë “të gjitha” shtetet e BE-së, tha ajo.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë