Loading…

Votimi i Ligjit të ri për zgjedhjet, Hovenier: Harmonizon më tej Kosovën me standardet e BE’së

  • 08/06/2023 | 20:20

Votimi i Ligjit të ri për zgjedhjet, Hovenier: Harmonizon më tej Kosovën me standardet e BE’së

Deputetët e pozitës dhe opozitës u bënë bashkë për t’i dhënë dritën e gjelbër reformës zgjedhore, ku miratuan edhe 19 amendamente shtesë për këtë projektligj. Kjo është mirëpritur nga ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Kosovë, Jeff Hovenier, transmeton Gazeta Metro.


Në në shkrim në Twitter, tha se ky është një shembull kur pozita dhe opozita bëhen bashkë për rezultate konkrete.

“Përshëndes miratimin e legjislacionit të reformës zgjedhore nga Kuvendi i Kosovës. Një shembull i rezultateve të mira që rezultojnë kur partitë punojnë së bashku dhe me partnerët ndërkombëtarë të Kosovës. Këto reforma e harmonizojnë më tej Kosovën me standardet e BE-së dhe forcojnë normat demokratike”, shkroi Hovenier.

Kryeministri Kurti, ka shprehur falenderim për përfundimin me sukses të kësaj reforme zgjedhore.

Ai ka thënë se disa nga çështjet që rregullohen me këtë Projektligj janë: regjistrimi i votuesve jashtë vendit, e drejta e votës, numërimi i votave, mbështetja financiare shtesë për partitë që krijojnë më shumë hapësirë për deputete gra.

Edhe Zyra e BE-së në Kosovë ka përshëndetur miratimin e Ligjit të ri për Zgjedhjet e Përgjithshme.

“BE-ja në Kosovë është e lumtur të shohë se shumica e këtyre rekomandimeve tanimë janë përfshirë në Ligjin e ri për Zgjedhjet e Përgjithshme”, thuhet në reagimin e Bashkimit Evropian.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë