Loading…

Vrasësi mbeti një orë në klasën ku vrau 21 persona, policia e Texas: Nuk hymë brenda sepse mund të na vriste

  • 27/05/2022 | 16:10

Vrasësi mbeti një orë në klasën ku vrau 21 persona, policia e Texas: Nuk hymë brenda sepse mund të na vriste

Policët e Teksasit thanë mbrëmë se ata nuk nxituan menjëherë për të gjetur sulmuesin në sulmin e së martës pasi u qëlluan dhe kishin frikë se mund të vriteshin, dhe madje sugjeruan që ta mbyllnin qëllimisht të armatosurin në klasë ku ai masakroi 21 persona për ta zënë kurth, transmeton Gazeta Metro.


Nënkoloneli i Departamentit të Sigurisë, Chris Olivarez, bëri komentet befasuese gjatë një paraqitjeje në CNN mbrëmë.

Ai po sfidohej nga Wolf Blitzer se pse oficerët e parë që iu përgjigjën të shtënave u tërhoqën pasi Salvador Ramos qëlloi mbi ta me AR-15 e tij dhe më pas priti një orë që ekipet taktike SWAT ta nxirrnin jashtë, duke e lënë të vetëm në një klasë me 19 nxënësit e klasës së katërt dhe dy mësueset që i vrau.

“A nuk bëjnë thirrje praktikat më të mira aktuale, toger, që oficerët të çaktivizojnë një vrasës sa më shpejt të jetë e mundur, pavarësisht se sa oficerë janë në të vërtetë në vend?” pyeti Blitzer.

Ai u përgjigj: “Në situatën e gjuajtësit aktiv, ju doni të ndaloni vrasjen, doni të ruani jetën. Por gjithashtu një gjë që, natyrisht, populli amerikan duhet të kuptojë është se oficerët po hyjnë në këtë ndërtesë. Ata nuk e dinë se ku është personi i armatosur. Ata po dëgjojnë të shtëna armësh. Ata po marrin të shtëna me armë.”

Më pas ai u duk se u përpoq të merrte meritat për personin e armatosur që u mbyll në klasë me fëmijët për një orë – duke përfshirë disa që ai qëlloi në fillim të tërbimit, i cili më vonë vdiq në spital – duke pretenduar se shpëtoi jetë të tjera.

Policia fillimisht tha se personi i armatosur u bllokua brenda klasës dhe se ata kishin probleme për të hyrë në dhomë, dhe një zyrtar i paidentifikuar ligjor foli në mënyrë anonime duke thënë se ekipet e SWAT duhej të prisnin që një anëtar tjetër i stafit të shkollës t’u sillte çelësin e klasës.

“Në atë moment, nëse ata do të vazhdonin më tej duke mos ditur se ku ishte i dyshuari, ata mund të ishin qëlluar, ata mund të ishin vrarë dhe në atë moment ai person i armatosur do të kishte pasur mundësinë të vriste njerëz të tjerë brenda asaj shkolle.”

“Kështu që ata ishin në gjendje ta mbanin atë person të armatosur brenda asaj klase, në mënyrë që ai të mos ishte në gjendje të shkonte në asnjë pjesë tjetër të shkollës për të kryer ndonjë vrasje tjetër,” tha Lt. Olivarez.

Disa prindër tentuan të futeshin në shkollë dhe ta eliminojnë vetë vrasësin Ramos, mirëpo ata u ndaluan nga policia, siç shihet më poshtë.

Vrasësi Salvador Ramos arriti që t’i masakrojë 19 fëmijë të klasës së katërt, shumica 10 vjeç, dhe dy mësuese që ishin në po atë klasë. Ramos ishte 18 vjeç dhe kishte blerë armët AR-15 për ditëlindjen e tetëmbëdhjetë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë