Loading…

Vrasësit e fëmijëve ekzekutohen në asfalt me plumb në kokë, në Jemen

  • 17/06/2021 | 08:17

Vrasësit e fëmijëve ekzekutohen në asfalt me plumb në kokë, në Jemen

Tre të dënuar u ekzekutuan publikisht në kryeqytetin e Jemenit pas shpalljes fajtor për vrasje të fëmijëve.


40 vjeçari Ali al-Naami, 38 vjecari Abdullah Al-Makhali, e 33 vjeçari Mohammed Arman, të veshur me kominoshet blu të të burgosurve, u shoqëruan në sheshin Tahrir në kryeqytetin Sana, ku pasi u shtrinë në asfalt morën pas koke plumbin e kallashnikovit.

Ekzekutuesit me rroba ushtarake e doreza të zeza kryen detyrën ndaj të burgosurve e më pas mbështollën trupat e tyre me mbështjella të kuqe e i larguan.

Në një prej imazheve disa nga rojet shiheshin duke qeshur teksa ekzekutuesi vendoste grykën e automatikut AK-47 në kurriz ose prapa kokës së të burgosurve, para qindra spektatorëve që ishin mbledhur.

Këto ishin ekzekutimet e para publike në Sana që prej gushtit 2018, kur qeveria e militantëve anti-sauditë, vari me vinça autorët e përdhunimin e vrasjes së një fëmije.

Jemeni i varfëruar, është përfshirë në luftë civile dhe krizë humanitare prej vitit 2014, kur rebelët Houthi të mbështetur nga Irani morën kontrollin e kryeqytetit dhe veriut, duke larguar qeverinë e mbështetur nga Arabia Saudite.

Grupet e mbështetura nga Irani janë përgjegjëse për përpjekjet anti-krim në veri të vendit, ku dënimet janë shpeshherë të ashpra prej pamundësisë së kontrollit të rendit prej konfliktit.

Të ekzekutuarit e ishin fajtorë për krime shumë të rënda. Abdullah Ali al-Mukhali e Mohammed Arman, u dënuan për përdhunimin e vrasjen e një djali tetë-vjeçar.

Ndërsa Al-Naami u dënua për vrasjen e tre bijave të tij Rahaf, shtatë vjeçe, Raghad, 12, e Malak, 14 vjeçe, në qershor 2019.

Ai kishte pranuar se kishte mbytur vajzat e tij në rezervuarin e ujit, pasi nëna e tyre u largua nga shtëpia prej konflikteve me të.

Spektatorët shiheshin që filmonin ekzekutimet në celularët e tyre.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
m[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë