Loading…

Vrasja e shkencëtarit bërthamor: Irani thotë se do të hakmirret

  • 28/11/2020 | 17:21

Vrasja e shkencëtarit bërthamor: Irani thotë se do të hakmirret

Ashtu si në rastin e vrasjes së gjeneralit Sulejmani, Irani duket se nuk do ta kalojë në heshtje ekzekutimin e shkencëtarit kryesor bërthamor Mohsen Fakhrizadeh.


Lideri Suprem, Ajatollah Khamenei premtoi hakmarrje dhe vijim të programit bërthamor të Iranit edhe pas atentatit ndaj Fakhrizadeh, për të cilin ai akuzoi drejtpërdrejt Izraelin.

Mohsen Fakhrizadeh, i cili konsiderohej si një nga drejtuesit kryesor të programit bërthamor të shtetit islamik, u vra të premten, ndërsa persona të armatosur sulmuan makinën e tij në një autostradë pranë Teheranit.

Për vrasjen e shkencëtarit reagoi dhe presidenti Rouhani, i cili gjatë një mbledhje qeverie u zotua se kombi iranian dhe zyrtarët e tij janë të vendosur për t’iu kundërpërgjigjur kësaj vrasje.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë