Loading…

Vrasjet e paligjshme të kafshëve të egra u pakësuan në vitin 2020, thotë Utah Devizioni i Burimeve të Jetës së Egër

  • 11/01/2021 | 23:57

Vrasjet e paligjshme të kafshëve të egra u pakësuan në vitin 2020, thotë Utah Devizioni i Burimeve të Jetës së Egër

Vrasjet e paligjshme të botës së egër kanë ranë gjatë 2020, raporton Divizioni i Burimeve të Jetës së Egër në Utah, transmeton Gazeta Metro.


Në Utah Divizioni i Burimeve të Jetës së Egës vlerësoi se ka rënë vrasja e jetës së egër në mënyrë të paligjshme gjatë vitit 2020 në 379,000 dollarë, krahasuar me 406,500 dollarë për 2019.

Ndërsa numri i përgjithshëm i kafshëve të vrara në Utah në vitin 2020 ra pak, numri i posteve  për vrasje të paligjshme dhe shkatërrim të egër të jetës së egër u rrit nga 499 postime në 2019 në 773 postime në 2020.

‘Çdo kafshë që është vrarë në mënyrë të paligjshme në shtetin tonë është një kafshë më pak për t’u kënaqur nga gjuetarët e ligjshëm, entuziastët e botës së egër dhe qytetarët e përditshëm’, tha kapiteni i DWR, Wyatt Bubak në një njoftim për shtyp dërguar FOX 13.

Zyrtarët e ruajtjes së DWR zbuluan 4,760 shkelje në vitin 2020, krahasuar me 3,52 shkelje në 2019. Vitin e kaluar, 35 personave në Utah iu pezulluan privilegjet e gjuetisë ose të peshkimit, krahasuar me 84 në 2019. Pezullimet e privilegjit të gjuetisë dhe peshkimit njihen në 49 shtete, përveç Hawaii, si pjesë e Marrëveshjes Ndër-Shtetërore të Shkelësit të Kafshëve të Egra.

Në fund Bubak iu bëri thirrje banorëve t’i mbani sytë dhe veshët hapur dhe na raportoni për aktivitet të dyshimtë. Duke punuar së bashku, ne mund të zbatojmë ligjet e botës së egër dhe gjithashtu t’i mbajmë të sigurt ata që rikrijojnë’ Jo të gjitha shkeljet e botës së egër kryhen me dashje, kishte shtuar ai. //gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë