Loading…

Vriten për brirët e tyre

  • 12/01/2021 | 10:43

Vriten për brirët e tyre

Rinocerontët vriten për brirët e tyre me 1 kg duke shitur për më shumë se 110,000 dollarë në tregun e zi, transmeton Gazeta Metro.


I vogëli i rinocerontit, Jessie ishte vetëm katër muajsh kur mbërriti në një strehë në Afrikën e Jugut, i gjakosur nga një prerje në shpatull dhe shumë i traumatizuar. Ekipet e shpëtimit dyshojnë se kafsha ishte plagosur nga gjuetarë pa leje që nxorrën nënën e saj, duke goditur viçin me një hanxhar për ta mbajtur atë larg. Jessie ishte me fat që shpëtoi gjallë dhe u strehua në një qendër unike kushtuar rehabilitimit të jetimëve të rinocerontëve. ‘U deshën dy ditë duke i dhënë asaj Valium që ajo të qetësohej’, kujton kujdestari Zanre Van Jaarsveld. ‘Edhe ajo ishte shumë e dehidratuar’.

Shtëpia e Fëmijëve Rhino është thellë në pyjet e provincës Limpopo të Afrikës së Jugut, e fshehur në fund të një piste të dheut të kuqe e mbushur me gropa. ‘Nëse punëtorët e fermave u japin informacion gjuetarëve pa leje … ata do të bëjnë më shumë para sesa do të bënin në pagat e një viti”, tha themeluesi Arrie Van Deventer.

Siguria dhe vigjilenca janë, pra, thelbësore për të mbrojtur jetimoren, e cila mbijeton nga donacionet private. Van Deventer, një ish mësues historie që u bë krijues lojërash, filloi projektin pasi u thirr për të ndihmuar me një incident të gjuetisë pa leje në 2011.

Sot kjo jetimore është shtëpia e një numri të viçave Rhino. Shumica janë të specieve me buzë katrore, të njohura edhe si rinoceront i bardhë, por disa nga rinocerontët e zinj më të rrallë të rrezikuar janë vendosur gjithashtu atje.

Misioni është i qartë: shpëtimi, rehabilitimi dhe lirimi. Asnjë turist nuk lejohet, shumë pak vizitorë dhe kontakti minimal me njerëzit. ‘Nëse ata mësohen shumë me njerëzit, kjo e bën më të vështirë lëshimin e tyre në natyrë’, shpjegoi Van Deventer, duke shtuar se arsyet ishin gjithashtu të mbyllura për publikun për ‘arsye sigurie’.

Katër anëtarë janë staf dhe dy vullnetarë, të gjitha gra, punojnë tërë kohën për të ushqyer rinocerontët, ndonjëherë edhe duke fjetur pranë viçave më të rinj në një hambar me fytyrë të hapur. //gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë