Loading…

Vritet në një atentat afër Teheranit kreu i programit të armatimit bërthamor të Iranit

  • 27/11/2020 | 15:28

Vritet në një atentat afër Teheranit kreu i programit të armatimit bërthamor të Iranit

Shkencëtari Mohsen Fakhrizadeh vra në Damavand në lindje të Teheranit, kanë raportuar mediat lokale. Shkencëtari i vrarë iranian ishte oficer i lartë në Gardën Revolucionare Islamike të Iranit dhe udhëhiqte programin e armatimit bërthamor, transmeton Gazeta Metro.


Fakhrizadeh ishte edhe profesor i fizikës në Universitetin Imam Hussein në Tehehran dhe ish kreu i Qendrës Hulumtuese të Fizikës së Iranit.

Në vitin 2018, Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, kishte thënë “mbani mend këtë emër” pasi njoftoi se Mossad kishte marrë 100 mijë dokumente nga arkivat sekrete të Iranit.

Komandanti i Gardës Revolucionare Islamike të Iranit ka kërcënuar në rrjetin social Twitter se do të hakmerren për vrasjen e shkencëtarit siç kanë bërë në të kaluarën.

Organizata e Energjisë Atomike e Iranit ka mohuar këto raporte, duke shtuar se nuk ka pasur incidente ku kishte shkencëtarë të përfshirë ka shkruar agjencia e lajmeve ISNA.

Ende nuk ka raporte zyrtare rreth incidentit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë