Loading…

Vritet një turist gjerman dhe plagosen dy të tjerë në Paris, Macron thotë se ishte sulm terrorist

  • 03/12/2023 | 08:16

Vritet një turist gjerman dhe plagosen dy të tjerë në Paris, Macron thotë se ishte sulm terrorist

Një burrë ka vdekur dhe dy të tjerë janë plagosur nga një sulm me thikë dhe çekiç në një rrugë në qendër të Parisit.


Sulmi ndodhi në Quai de Grenelle, pranë Kullës Eifel, pak para orës 21:00 me orën lokale të shtunën.

Një shtetas francez 26-vjeçar i njohur për shërbimet e sigurisë është arrestuar dhe prokurorët e antiterrorizmit kanë hapur një hetim.

Zyrtarët konfirmuan se personi i vrarë ishte një shtetas gjerman, raporton BBC, transmeton Gazeta Express.

Ministri i Brendshëm i Francës, Gerald Darmanin, tha se viktima, i lindur në vitin 1999, ishte me gruan e tij kur u sulmua dhe u godit me thikë për vdekje.

Ai tha se gruaja u shpëtua nga ndërhyrja e një shoferi taksie dhe se i dyshuari iku përmes një ure aty pranë që përshkon lumin Seine.

Burri më pas sulmoi dy persona të tjerë, duke goditur njërin në sy me çekiç, tha ministri.

I dyshuari më pas u arrestua nga policia me dyshimin për atentat – i përcaktuar në ligjin francez si vrasje me paramendim – dhe tentativë për atentat në lidhje me një sipërmarrje terroriste.

Dy personat e plagosur – një francez rreth 60 vjeç dhe një turist i huaj – u trajtuan nga shërbimet e urgjencës dhe asnjëri nuk ishte në rrezik për jetën.

Një operacion policor u nis rreth stacionit të metrosë Bir-Hakeim të shtunën mbrëma dhe autoritetet u kërkuan njerëzve që të shmangnin zonën.

Darmanin tha se sulmuesi i supozuar u dëgjua duke bërtitur “Allahu Akbar” dhe i tha policisë se ishte i mërzitur sepse “shumë myslimanë po vdesin në Afganistan dhe në Palestinë”.

Ai tha se i dyshuari kreu katër vjet burg pasi u dënua për planifikimin e një sulmi tjetër në vitin 2016 dhe ishte në listën vëzhguese të shërbimeve franceze të sigurisë.

I dyshuari dihej gjithashtu se kishte vuajtur nga çrregullime psikiatrike, tha Darmanin.

Të shtunën, një video u postua në mediat sociale në të cilën i dyshuari kritikonte qeverinë franceze dhe diskutonte atë që ai e përshkroi si vrasje të myslimanëve të pafajshëm, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Duke shkruar në X, presidenti francez Emmanuel Macron dërgoi ngushëllimet e tij për të gjithë ata që u prekën nga “sulmi terrorist” dhe falënderoi shërbimet e urgjencës për përgjigjen e tyre.

“Prokuroria kombëtare antiterroriste tani do të jetë përgjegjëse për të hedhur dritë mbi këtë në mënyrë që drejtësia të vendoset në emër të popullit francez”, tha ai.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë