Loading…

Vritet shkencëtari i armëve bërthamore i Iranit

  • 27/11/2020 | 17:01

Vritet shkencëtari i armëve bërthamore i Iranit

Një shkencëtar nuklear iranian i përshkruar si guru-ja i programit bërthamor të Iranit është qëlluar për vdekje në rrugën e një qyteti afër Teheranit.


Mohsen Fakhizadeh-së i ishte zënë prita në qytetin e Absardit, 70 kilometra në lidhje të Teheranit. Katër sulmues hapën zjarr pasi një dëshmitar dëgjoi një eksplozion, përcjell Periskopi nga The Guardian.

Përpjekjet për ta shpëtuar Fakhirizadeh-un dështuan, dhe bodigarti i tij po ashtu u plagos.

Ministri i mbrojtjes së këtij vendi konfirmoi vdekjen dhe i quajti sulmuesit “terroristë”.

Ky person ishte identifikuar edhe nga kryeministri izraelit që në vitin 2018 kishte thënë: “Mbajeni mend këtë emër, Fakhrizadeh,” kishte thënë Netanyahu.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë