Loading…

Vritet ‘ylli’ rus i tankeve në Ukrainë

  • 26/05/2022 | 13:35

Vritet ‘ylli’ rus i tankeve në Ukrainë

Ylli rus i tankeve, 25 vjeçari, Bato Basanov i cili është edhe kampion bote në garat ndërkombëtare të luftës, është vrarë në front gjatë luftimeve në Ukrainë, këtë të fundit presidenti rus Vladimir Putin e kishte dërguar në vijat e frontit në Ukrainë, transmeton Gazeta Metro.


Bato Basanov nga Buryatia, ishte në një ekip rekord të tankeve të batalionit që performoi vitin e kaluar në lojëra lufte përballë ministrit të mbrojtjes Sergei Shoigu dhe shefit të shtabit të përgjithshëm të ushtrisë Valery Gerasimov.

Por lufta e tij përfundoi me vdekje kur tanku i tij u godit në Ukrainë.

Ai është i fundit nga dhjetëra burrat nga rajoni i tij i varfër rreth 3500 milje në lindje të Moskës që u vranë në luftën e Putinit.

Ndërsa dy nëna nga Buryatia të pikëlluara flisnin për mbledhjen e trupave të djemve të tyre, njëra thuhet t’i thoshte tjetrës: ‘Ti je me fat sepse trupi i djalit tënd mbërriti i paprekur. E imja u kthye vetëm koka dhe dy duar’.

Basanov, një tetar i ushtrisë ruse, ishte lavdëruar vitin e kaluar për ‘lavdërimin e Rusisë duke u bërë kampion bote në batalionin e tankeve si pjesë e ekipit të tij’.

Në mënyrë unike, ai qëlloi pa humbur asnjë objektiv të vetëm me shpejtësi deri në 50 kmh në terrenin e stërvitjes Alabino në rajonin e Moskës, shkruan Daily Mail.

Megjithatë, siç thoshte një raport nga Volya Media: “Vdekja e Bato Basanov është një konfirmim i zymtë se batalioni i tankeve dhe lufta e vërtetë janë gjëra krejtësisht të ndryshme”.

Komandantët rusë Shoigu dhe Gerasimov i panë garat e rregullta të batalionit të tankeve si ngjarje kyçe të aspektin ushtarak, megjithatë numri i madh i vdekjeve të forcave ruse tregon se ata nuk ishin gati për luftë të vërtetë.

Basanov si pjesë e ekipit rus me një tank T-72B3 mundi ushtarë nga 19 vende në lojëra luftarake, duke përfshirë Kinën, kjo iu prezantua shefit të ushtrisë Gerasimov, tani i ngarkuar me përpjekjet luftarake të Putinit./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë