Loading…

Vucic: Nesër do të kërkoj nga Mitsotakis ‘konfirmimin’ se Greqia nuk do ta njohë Kosovën

  • 05/10/2021 | 21:40

Vucic: Nesër do të kërkoj nga Mitsotakis ‘konfirmimin’ se Greqia nuk do ta njohë Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic, nga Sllovenia dha mesazh se do t’i kërkoj nesër Kryeministrit të Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, konfirmim se nuk do të njohë pavarësinë e Kosovës, transmeton Gazeta Metro.


Vucic në mesin e shumë temave theksoi se nuk është pajtuar për asgjë me “dy përfaqësuesit shqiptarë” në takimin e mbledhjes së radhëve EPP (Partisë Popullore Europiane).

Më tej ai adresoi edhe çështjen e përfolur për njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Greqia duke theksuar se do të kërkoj konfirmim për të kundërtën nga kryeministri grek Mitsotakis.

Është raportuar se kryeministri grek Mitsotakis kishte anuluar një takim të aranzhuar me Presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu, në New York, në prapaskenat e mbledhjes së Asamblesë së Përgjithshme të OKB’së, si rezultat i refuzimit të lejimit të ndërtimit të gazpërçuesit të propozuar amerikan nga qeveria Kurti.

Vucic nuk e lëshoi rastin të futë në diskutimin rreth krizës së energjisë duke u mburrur dhe siguruar opinioni serb se Serbia ka gaz plot.

“Nëse ka probleme me rrymë, e ndalim eksportin! E le t’i shkruajnë kujt të duan, si të duan, rezultati do të jetë i njejtë – qytetarët serbë do të kenë shtëpitë e ngrohta”.

“Ne për fat të mirë kemi gaz. Ishte vendim i mençur të ndërtojmë gazpërçuesin, përkundër të gjithë presioneve. “Kemi gaz dhe rrymë mjaftueshëm për ne. Deri tek kriza për eenergji po vjen për shkak të taksës në karbon dhe futjes së energjisë së gjelbër”./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë