Loading…

Vucic thotë se nga e marta nisin negociatat për zgjedhjet e parakohshme në veri të Kosovës

  • 03/06/2023 | 08:34

Vucic thotë se nga e marta nisin negociatat për zgjedhjet e parakohshme në veri të Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se ende nuk është vendosur nëse serbët do të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme që mund të mbahen në katër komunat veriore të Kosovës. Ai ka thënë se nga e marta do të nisin diskutimet për zgjedhjet e reja.


Vuçiq nuk ka dhënë detaje se me kë do t’i zhvillojë këto diskutime.

“Nuk e di, më lejoni të negocioj, të flas. Unë do të flas vetëm nga e marta”, ka deklaruar Vuçiq në mediat serbe.

“Nuk kam zgjidhje për momentin, nuk kam shkop magjik, duhet të mendoj për ditë të tëra, duhet të masë gjithçka… Duhet të flas me në ditët në vijim dhe të shohim se çfarë do të marrin serbët, çfarë sigurie kanë”, ka theksuar Vuçiq.

Ndërkohë, mediat kanë raportuar se në javën e ardhshme i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak dhe i dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkan Gabriel Escobar pritet të vizitojnë Prishtinën dhe Beogradin.

Vizita e tyre, sipas këtyre burimeve, do të ketë dy qëllime kryesore: Qëllimi i parë është gjetja e zgjidhjes për të dalë nga situata aktuale e cila rrezikon të dëmtojë gjithë atë që BE-ja e konsideron si sukses në dialog. Pra, fokusi së pari do të jetë në uljen e tensioneve dhe vazhdimi i përpjekjeve në bazë të asaj që është propozuar pas takimit në Moldavi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë