Loading…

Vucic: U morëm vesh të mos provokojmë njëri – tjetrin

  • 24/01/2017 | 23:53

Vucic: U morëm vesh të mos provokojmë njëri – tjetrin

Pas takimit në Bruksel në mes të presidentëve dhe kryeministrave të Kosovës, dhe Serbisë, me ndërmjetësim të BE’së, kryeministri serb, Aleksandar Vucic, ka thënë se kanë arritur që me mbështetjen e BE-së të bien dakord për rifillimin e dialogut, në nivel të lartë.


Marrëveshja e tillë sipas Vucicit, nënkupton që të dyja palët të sillen me përgjegjësi duke mos thënë asgjë të keqe për palën tjetër, ndryshe ia ka thënë se dialogu ndërpritet, transmeton gazetametro.net.

Vucic ka thënë se kur është fjala për Beogradin, personalisht do të kërkojë që çdo ministër dhe zyrtarë i Beogradit të veprojë njejt.

“Kjo është e rëndësishme sepse njerëzit janë të prirur të nënvlerësojnë dialogun tonë për shkak se këto bisedime sipas tyre nuk qojnë askund dhe bijnë vetëm probleme”.

“Ky dialog ishte një hap i mirë. Unë gjithmonë kam thënë se bisedimet janë një gjë shumë e rëndësishme edhe nëse nuk binjë ndonjë marrëveshje të re. Vucic theksoi se kjo tregon që të dy palët janë më vetëdije të plotë se sa të dëmshëm mund të jenë për njëri tjetrin. Besoj që në të ardhmen probleme të tilla do t’i shmangim”, ka thënë Vucic. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë