Loading…

Vucic ‘zbulon’ kushtin për kthimin e serbëve në institucionet e Kosovës

  • 02/02/2023 | 12:58

Vucic ‘zbulon’ kushtin për kthimin e serbëve në institucionet e Kosovës

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq foli për të gjitha problemet me të cilat sipas tij, po përballet populli serb në Kosovë.


Ai para deputetëve serbë tha se që nga shpërthimi i luftës në Ukrainë, “ka pasur një ofensivë të përgjithshme politike nga Prishtina së bashku me një pjesë të aleatëve të saj perëndimorë për të ndryshuar situatën në terren dhe për të imponuar dhunën si metodë për zgjidhjen e problemeve”.

Vuçiq foli për “pamundësinë e serbëve për të marrë pjesë në referendum dhe zgjedhje dhe mohimin e të drejtave elementare”.

Sipas tij, serbët e Kosovës kthehen nëpër institucione vetëm pas formimit të Asociacionit.

“Unë fola me muaj me njerëzit në Bruksel, me negociatorët: ‘Njerëz, ju nuk e kuptoni, njerëzit tanë nuk mund të durojnë më’. Ata thanë jo, jo, mundet, duhet. Pastaj populli mori një vendim. të largohemi nga institucionet, duke kërkuar në thelb vetëm një gjë. Vetëm të përmbushet marrëveshja e Brukselit. Pra, formoni Asociacioni dhe pas kësaj do të kthehemi në institucione”, tha Vuçiq.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë