Loading…

Vucic zbulon temat kryesore që do të fliten në Berlin me Merkelin e Thaçin

  • 16/04/2019 | 10:18

Vucic zbulon temat kryesore që do të fliten në Berlin me Merkelin e Thaçin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic ka demantuar mediat duke thënë se takimi i 29 prillit në Berlin nuk ka të bëjë fare me ndonjë zgjidhje finale mes Kosovës dhe Serbisë, pa u diskutuar 2 çështje të tjera, transmeton Gazeta Metro.


Vucic ka zbuluar se takimi me palën kosovare në Bruksel, ku të pranishëm do të jenë edhe kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron, si çështje kryesore do të jetë çështja e taksës dhe vazhdimi i dialogut.

Sipas tij këto 2 çështje do të zgjidhjen për të vazhduar me proceset e tjera që janë mes dy palëve.

“Ne presin bisedime të vështira me zyrtarë shqiptarë, nuk do të jetë e lehtë me Merkel dhe Macron, por kjo nuk ka të bëjë me ndonjë zgjidhje për Kosovën. Do të flitet për taksën dhe nëse do të ketë një vazhdim të dialogut. Asnjë zgjidhje nuk po duket. Kjo është një nga gënjeshtrat që nuk do të isha veçanërisht e shqetësuar, “tha presidenti i Serbisë.

Ndërkaq, nga Kosova për në Berlin do të udhëtojë presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj, ku do të priten nga Merkel dhe Macron./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë