Loading…

Vullkani më i madh aktiv në botë fillon shpërthimin, rritet niveli i alarmit

  • 28/11/2022 | 15:16

Vullkani më i madh aktiv në botë fillon shpërthimin, rritet niveli i alarmit

Një shpërthim filloi në Mauna Loa të Havait, vullkanit më të madh aktiv në botë, të dielën mbrëma.


Kështu ka thënë shërbimi i aktivitetit vullkanik të Shërbimit Gjeologjik të SHBA (USGS).

“Në këtë kohë, rrjedhat e llavës janë të përmbajtura brenda zonës së majës dhe nuk kërcënojnë komunitetet e shpatit të poshtëm”, thuhet në njoftim.

Megjithatë, njoftimi paralajmëroi, bazuar në ngjarjet e mëparshme, se fazat e hershme të shpërthimit të këtij vullkani mund të jenë shumë dinamike dhe vendndodhja dhe përparimi i rrjedhave të lavës mund të ndryshojnë me shpejtësi.

Andaj, niveli i alarmit të vullkanit është ndryshuar nga një “këshillues” në një “paralajmërim”.

Në njoftim shtohej se Observatori i Vullkanit Havai (HVO) do të kryente “vëzhgimin ajror” sa më shpejt të jetë e mundur për të vlerësuar rreziqet dhe për të përshkruar më mirë shpërthimin.

Mbi një duzinë tërmete me magnitudë më shumë se 2.5 ballë goditën rajonin në dy orët e fundit, sipas USGS, me një prej tërmeteve me magnitudë 4.2 ballë.

Mauna Loa, që zë më shumë se gjysmën e ishullit të madh në Hawaii dhe ngrihet 4,169 metra mbi Oqeanin Paqësor, shpërtheu për herë të fundit në mars dhe prill të 1984, duke dërguar një rrjedhë llave brenda 8 kilometrave të qytetit Hilo.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë