Loading…

VV kundër marrëveshjes së SHBA’së: Është e dëmshme për Kosovën, disa pika i ka konstruktuar Serbia

  • 15/09/2020 | 23:25

VV kundër marrëveshjes së SHBA’së: Është e dëmshme për Kosovën, disa pika i ka konstruktuar Serbia

Lëvizja Vetëvendosje po vazhdon ta kundërshtoj marrëveshjen e arritur në Shtëpinë e Bardhë mes Kosovës dhe Serbisë për normalizim ekonomik, shkruan Gazeta Metro.


Pas liderit të VV’së, Albin Kurti i cili kritikoi marrëveshjen e Uashingtonit, tani këtë po e bën edhe nënkryetari i Vetëvendosjes, Glauk Konjufca.

Konjufca thotë se e mira e marrëveshjes në Washington është vetëm vendosja e relacioneve diplomatike me Izraelin, për të cilën thotë se është pika më e fuqishme që është identifikuar ekipi dialogues.

“Kur t’i vendosim katër pika tjera karshi kësaj, që është fillimisht tërheqja nga njohja, e dyta është krijimi i kësaj zone të lirë ekonomike bashkë me Serbinë ku ka pranuar të hyjë Qeveria e Kosovës në të ashtuquajturin projekt i Mini-Shengenit. Pra, para se të na njohë Serbia do që të krijojë një zonë të përbashkët ekomomike me Kosovën. Edhe Kosova kishte refuzuar deri tash me këtë Qeveri. Kosova e ka kritikuar vazhdimisht deri në momentin kur e qiti nënshkrimin Avdull Hoti”.

“Përveç kësaj, për herë të parë në historinë e negociatave po fillojnë të relativizohen resurset e Kosovës. Nuk ka ndodhur në ndonjë proces prej 33 raundeve të problematizohen resurset e Kosovës. S’mbaj mend të jenë përmendur Ujmani apo Trepça sepse kjo është konsideruar se është çështje e ndjeshme dhe ka pasë rezistencë nga ana e Kosovës që këto të mos hapen sepse janë resurset më të rëndësishme të Kosovë Dhe këtu për herë të parë e kemi sikur edhe Serbia me qenë edhe hisenike e Ujmanit, që është shumë problematike për Kosovën”.

“Pika e katërt shumë negative për Kosovën është gatishmëria me vullnet të plotë që të suspendojë subjektivitetin e saj ndërkombëtar. Pra, subjektivitetin ndërkombëtar një shtet e ushtron edhe duke e pasë të drejtën e vet për aplikim në organizata të rëndësishme ndërkombëtare”.

Konjufca në Rubikon tha se për këtë heqje dorë e fajëson Qeverinë e Kosovës duke thënë se SHBA pa kursyer asgjë ka përkrahur Kosovën në anëtarsimin e saj në organizata ku ka pasë ndikimin. Ai shton se në këtë drejtim nuk është interes i SHBA-së që Kosova të pezullojë këtë aktivitet tepër të rëndësishëm për shtetësinë e saj.//gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë