Loading…

VV’ja thotë se ngjyra mbi Policinë ishte ‘gjaku’ i grave

  • 19/08/2018 | 17:22

VV’ja thotë se ngjyra mbi Policinë ishte ‘gjaku’ i grave

Aktivistet e Lëvizjes Vetëvendosje, të cilat kanë qenë të arrestuara në aksionin e së premtes te stacioni i policisë, “Qendra” në Prishtinë kanë dalë në një konferencë për media, pas lirimit të tyre.


Aty para gazetarëve kanë folur aktivistet Rinë Zhitia, Arta Berisha, Elona Kurti, Diellëz Arifi dhe deputetja Saranda Bogujevci

Në këtë konferencë është thënë se mesazhi i hedhjes së ngjyrës së kuqe ditën e aksionit ka qenë për të simbolizuar gjakun e grave të vrara.

“Policia e Kosovës është duke e trajtuar dhunën ndaj grave si diçka të mbyllur dhe private. Ata nuk mund të guxojnë të heqin dorë nga kjo. Sigurinë e gruas njëjtë sikur të të gjithë qytetarëve duhet ta garantojnë organet përgjegjëse që po dështojnë çdo ditë”, është thënë në konferencë, përcjell Klan Kosova.

“Sigurisht keni dëgjuar për rastin që babai e dy djemtë i kanë rrahur nënën me dy motrat. Ky lajm u raportua para dy ditësh. Të tre këta janë liruar dje, në ora 18:00, pa proces gjyqësor. Ato tri gra mund të jenë ende të lënduara, me plagë të hapura por ata që ua shkaktuan plagët u liruan vetëm pas dy dite nga i njëjti vendi ku ironikisht po mbaheshim edhe ne. Pra, policia nuk është kundër dhunës. Policia është përkrahëse e dhunës. Kur policia viktimizohet është kundër që ne t’i përballim me ndërgjegjen e tyre. Përndryshe, po dëshmohet përditë në përkrahjen e dhunuesve të grave. Gratë po vriten. Policia i çon duart përpjetë”.

Sipas tyre kështu shpëtojnë dhunuesit dhe kështu shpëtojnë policët përgjegjës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]t
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë