Loading…

Wagner nuk u tregoi familjarëve se ku ishin varrosur mercenarët rusë

  • 24/03/2023 | 19:03

Wagner nuk u tregoi familjarëve se ku ishin varrosur mercenarët rusë

Familjarëve të mercenarëve të vdekur të Wagnerit nuk iu është treguar se më të dashurit e tyre kishin ndërruar jetë ose se ku ishin varrosur.


Ueb-faqja e pavarur ruse, iStories, thekson se rreth 25 persona kanë kontaktuar autorin e kanalit në Telegram, Titushki në Krasnodar, Vitaly Votanovsky, për informacionin për varrimin e të afërmve të tyre në Baku.

Një grua tha se kishte mësuar për vdekjen e babait të saj nga policia – jo nga Grupi Wagner.

Më pas ajo mësoi për vendin e varrimit të Votanovskyt përmes Telegramit, raporton skynews.

“Ne nuk e dinim se ai kishte vdekur. Ai ishte në Kaliningrad dhe më pas u nis fshehurazi për në Ukrainë”, tha gruaja e tij.

Votanovsky tha se tani është në proces të mbledhjes së emrave të të afërmve që duan të rivarrosin luftëtarët e vdekur.

Grupi Wagner është një organizatë mercenare ruse, shefi i së cilës, Yevgeny Prigozhin, ka lidhje të ngushta me Vladimir Putin.

Prigozhin është një nga oligarkët e shumtë të sanksionuar së fundmi nga Perëndimi në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë