Loading…

Xhafës i jepet titulli i akademikut në Akademinë e Arteve të Firencës

  • 16/12/2016 | 10:02

Xhafës i jepet titulli i akademikut në Akademinë e Arteve të Firencës

Artisti i njohur shqiptar me origjinë nga Peja, Sislej Xhafa, sot do të marr titullin e akademikut në Akademinë e Arteve të Firencës.


Kjo po ndodh për herë të parë në historinë e kësaj akademie, që një ish studenti të saj t’i ndahet një titull kaq i lartë, dhe kjo pasi ai me punën e tij i ka sjellë prestigj Akademisë, shkruan gazetametro.net.

I lindur në Pejë, në vitin 1970, Xhafa jeton dhe punon në New York. Përfaqësuar nga Galleria Continua, Xhafa është i njohur për kërkimet e tij artistike në kuadër të politikave sociale, ekonomike dhe duke i lidhur me kompleksitetin e shoqërisë moderne. /gazetametro.net

a

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë