Loading…

Xhamia e veçantë në Greme të Ferizajt që daton nga shekulli 17’të: E gjitha e gjelbërt

  • 05/06/2020 | 17:15

Xhamia e veçantë në Greme të Ferizajt që daton nga shekulli 17’të: E gjitha e gjelbërt

Në fshatin Greme të Ferizajt gjendet një xhami e vjetër që nga shekulli XVII’të, në të cilën dominon ngjyra e gjelbërt, shkruan Gazeta Metro.


Në këtë xhamia të shekullit XVII’të besimtarët muslimanë me shekuj praktikojnë fenë e tyre. Xhamia në Greme është një monument i trashëgimisë kulturore në Kosovë.

Për të ka shkruar edhe kryetari i kësaj komune Agim Aliu. Më poshtë ju sjellim shkrimin e plotë të tij:

VLERAT E RUAJTURA NË KOHË!

Gremja përveç ekonomisë, spikat edhe vlera të çmueshme të trashëgimisë kulturore. Xhamia e shekullit XVII-të, me të gjelbrën dominuese në çdo anë të saj, ku besimtarët muslimanë me shekuj përkulën ballin në lutje Krijuesit, do ta përjetoj rilindjen, nga dakordimi që patëm kohë më parë me MKRS për restaurimin e saj.
/gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë