Loading…

Xhirohet rënia e meteorit në Australi

  • 22/05/2019 | 18:10

Xhirohet rënia e meteorit në Australi

Pamje të rënies së meteorit u xhiruan në qiellin mbi Australi të martën mbrëma, transmeton Gazeta Metro.


Pamjet janë publikuar në media sociale nga South Australia Police, ku kamerat e sigurisë të stacionit policor në Mount Gambles kishin xhirurar incidentin.

Rënia e regjistruar e meteorëve deri tani në tokë nga shkencëtarë në shekullin e 21 është 63 deriu më 2012, edhe pse është shumë vështirë për të mbledhur këto të dhëna për shkak të natyrës së fenomenit. Shumica e meteorëve përbëhen prej guri apo hekuri.

Astronomët kanë thënë se meteori i rënë mbrëmë në jug të Australisë ishte i madhësisë së një guraleci./gazetametro.net

 

Close Encounters at Mount Gambier – Meteor Sighting

It’s not exactly Armageddon, but this spectacular celestial phenomenon left a Deep Impact on observers in South Australia’s Limestone Coast.SAPOL CCTV in Mount Gambier captured the otherworldly fireball at 10.46pm on Tuesday, travelling south easterly.The fireball was reportedly accompanied by loud rumblings, and is believed to be an asteroid burning up in Earth’s atmosphere. Just in case, we’d ask that Limestone Coast locals be alert for Alien Life Forms (including ALF himself) trying to hitch-hike to Earth Capital, and approach with caution. Keep watching the skies, South Australia!

Posted by South Australia Police on Tuesday, 21 May 2019

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë