Loading…

Ymeri: Albin Kurti në Mynih tregoi se sa shumë ka ndryshuar

  • 21/02/2020 | 23:06

Ymeri: Albin Kurti në Mynih tregoi se sa shumë ka ndryshuar

Ish-kryetari i PSD-së, Visar Ymeri, ka thënë se kryeministri Albin Kurti në Konferencën e sigurisë në Mynih tregoi që ka hequr dorë nga shumë parime që i ka mbajtur derisa ka qenë në opozitë.


“Në konferencën në Mynih po shihet se Kurti ka hequr dorë nga shumë nga parime që ka pasë në opozitë. Unë mendoj se nuk duhet të flitet me Serbinë për dialog pa njohje, por për një marrëveshje të arritur me njohjen e të dy vendeve”.

Ish-bashkëpartiaku i Kurtit gjithashtu tha se raportet me SHBA-të duhet të ruhen dhe se dy partnerët e koalicionit të kenë një definim rreth temës së reciprocitetit.

“Mendoj që raportet me SHBA duhet të mirëmbahen, por nuk do të thotë se gjithçka duhet të bëhet sipas kërkesave që vijnë nga jashtë. Gjatë tërë kësaj kohe dy partitë në pushtet i kanë thënë publikut se jemi marrë vesh për programin qeverisës, por si nuk qenkan marrë vesh për një temë shumë të rëndësishme siç është dialogu me Serbinë?”.

“Sa i përket reciprocitet ka dy shkallë: Në radhë të parë të definohet me partnerin qeverisës se çfarë të bëhet me reciprocitetin dhe së dyti ta kuptojnë vetë se çfarë do të thotë reciprocitet” tha Ymeri në Blic Interview.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë