Loading…

Ymeri flet me Ministrin zviceran për rastin Dehari e pensionet

  • 03/12/2016 | 16:33

Ymeri flet me Ministrin zviceran për rastin Dehari e pensionet

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri po merr pjesë në punimet e Kongresit të Partisë Social-demokrate të Zvicrës. Në një publikim në rrjetin social Facebook, Ymeri njoftoi se është takuar me Ministrin e Punëve të Brendshme të Zvicrës, Alain Berset, transmeton gazeta Metro.

Ymeri bëri të ditur se e njoftoi zotin Berset për rastin e vdekjes së aktivistit Astrit Dehari. Ndër të tjera kanë biseduar edhe për marrëveshjen për pensione mes Kosovës dhe Zvicrës, e cila ende nuk është nënshkruar.

“Mos nënshkrimi i kësaj marrëveshjeje ua pamundëson qytetarëve të Kosovës realizimin e përfitimeve të tyre pensionale nga Zvicra nëse janë kthyer të jetojnë në Kosovë, edhe pse kanë kontribuar me punë e financiarisht sa kohë që kanë jetuar e punuar në Zvicër”, shkroi Ymeri.

Bashkë me kryetarin e Vetëvendosjes, në Kongres janë të ftuar edhe nënkryetarja Fatmire Mulhaxha Kollçaku, deputeti Faton Topalli si dhe kryetari i Qendrës së Vetëvendosjes në Zvicër, Mujë Shala. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë