Loading…

Zbulim i ri: Gjenden 40 mumie në Egjipt, ja se si duken (FOTO)

  • 02/02/2019 | 18:53

Zbulim i ri: Gjenden 40 mumie në Egjipt, ja se si duken (FOTO)

Autoritetet egjiptase kanë bërë të ditur sot se janë gjetur disa oda të lashta varrimi në rajonin shkretinor Minja në jug të Kajros, ku gjenden hiq më pak se 50 mimie, transmeton Gazeta Metro.

Zyrtarët kanë thënë se hurjet në oda kanë qenë të gdhendura në shkëmbij dhe se varrezat i përkasin një familjeje të klasës së mesme, e cila sigurisht ka jetuar në kohën e Ptolomeut, në fillim të epokës romake apo bizantine.

Mumiet janë gjetur brenda katër hapësirave, të cilat gjenden nëntë metra nën tokë. Mumiet janë në gjendje të mirë, ndërsa ndër to ka edhe rreth dhjetë mumie fëmijësh./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë