Loading…

Zbulime që vranë zbuluesit (Foto)

  • 13/11/2016 | 21:59

Zbulime që vranë zbuluesit (Foto)

Zbulimet e ndryshme e kanë bërë jetën tonë më të lehtë dhe më të përshtatshme. Shumë nga këta shpikës kanë sakrifikuar shumë nga vetja e tyre, e disa edhe jetën.

Më poshtë do t’i paraqesim disa nga këto zbulime që kanë sakrifikuar edhe jetën e krijuesit  duke provuar e mbrojtur krijimet e tyre:

 

                                                                             1.Alexander Bogdanov

1
Një mjek i cili ka kryer një numër të madh të transfuzioneve në trupin e tij, duke eksperimentuar. Në vitin 1924 ai deshi të kombinojë gjakun e tij me një tjetër për të arritur rininë e përjetshme, ose të paktën rigjenerimin e qelizave, duke përdorur gjakun e një njeriu i cili kishte sëmundjen e malrjes, dhe kështu e mbyti Bogdanovin, në padijeni të sëmundjes së dhuruesit.

                                                                                 2.Perillos of Athens
1 

Perillos është një djalosh i cili mund të ketë merituar vërtetë të vdesë. Ai improvizoi një dem “ të uritur” nga një material i veqantë, duke e bërë kështu ushqim të atij demi një person i cili do të futej në barkun e hapur të demit. Poshtë barkut të tij e ndezi një zjarr (për ta ngrohur ushqimin) duke e bërë të duket sa më e vërtetë shpikja  e tij. Vetë ai e provoi i parë këtë eksperiment duke u djegur për së gjalli në barkun e demit, nga flaka që mori demi nga zjarri deri sa ai ishte brenda barkut të tij, duke dhuruar shfaqje.

                                                                                       3.Wan Hu
1
Gjatë shekullit të 16-të, Wan një kinzes ishte duke provuar ta funksinalizojë një raketë që e kishte ndërtuar vetë. U ulë në të  dhe 14 ndihmësitë e tij i ndezen siguresat e duhura për ta povuar a ndizen ato, fatkeqësisht kur ato u ndezen, pati një shpërthim dhe kur tymi u largua as Wan Hu nuk ishte me, ishte zhdukur.

                                                                                4.Henry Smolinski
1

Henry ishte një inxhinjer i automjeteve ingjinjerike. Në vitin 1973 ai bashkë me ekipin e tij filluan misionin për ta ndërtuar një makinë fluturese, mirëpo me 11 shtator të atij viti gjatë provës së parë duke e testuar makinën fluturuese, u shkëputë një krahë i asaj makine dhe si pasojë humbi jetë edhe krijuesi i saj Smolinksi që ishte duke e testuar vetë. Arsye e kësaj ishte se nuk qe bërë mirë saldimi i krahut të makinës.

                                                                                  5.Aurel Vlaicu
1

Vlaicu ishte inxhinjer rumun, shpikës dhe konstruktor i aeroplanëve. Kishte fituar shumë çmime prestigjioze të asaj kohe për aftësitë e tij, duke iu bërë nderë njerëzve me shpikjet e tij, mirëpo nuk ndodhi e njejta gjë edhe në vitin 1912. Duke provuar të shënoj një rekord të ri për të flutuaruar mbi malet Karpate, me një makinë fluturuese që e konstruktoi vetë ai nuk ia doli dhe vdiç.

                                                                   6.Jean-Francois Pilatre de Rozier
1

Rozier një kimist francez dhe mësues fizike në fushën e aviacionit, ndërtoi një tullumbace ajri të njohur si “Tullumbacja Rozier”, e cila  shpërtheu aksidentalisht  duke shkaktuar vdekjen e vetë atij që e krijoi.

                                                                                 7.Sylvester H. Roper
1
Shpikësi i motoqikletës në vitin 1863 Sylvester Roper, shpiku edhe një motoqikletë me avullë në vitin 1896. Gjatë provës(vozitjes) së zbulimit të tij Roper vdiç, si pasojë e një sulmi në zemër.

                                                                          8.J.G Parry-Thomas
1

Parry- Thomas ishte një pilot garash me makina të shpjeta. Ai  kishte ndërtuar vetë këso makinash. Qëllimi i tij ishte të thejë rekordin e shpejtësisë me këto vetura, dhe dy vjet rradhazi ia arriti qëllimit të tij. Në vitin 1926 ai u fut prapë në garë me veturën që e kishte bërë posaqërisht për këtë garë, të cilën e emëroi “Babs” dhe fatkeqësisht gjatë garës makinës iu këputë një zingjirë duke e vrarë atë. Makinë kjo e cila ishte më e shpjeta në atë periudhë.
                                                                     9.Otto Lilienthal, avion me duar

1

Otto një pionier gjerman në vitin 1896 ishte duke testuar avionin e tij me duar, në malet e Gjermanisë që e kishte ndërtuar vetë, i cili i shkoi huq pasi që iu bllokuan krahët e avionit dhe nuk mundi t’i lëvizi më as krahët e tij, dhe u rrëzua në tokë.

                                                                                     10.Marie Curie

1

1934 Marie ishte një fizikante e njohur për punën e saj në radioaktivitet. Ajo e kishte fituar çmimin Nobel për fizikë me zbulimin e radiumit dhe poloniumit. Marie vdiç me 4 korrik të vitit 1934 nga anemia aplastike e shkaktuar nga ekspozimi i rrezatimit, përgjatë punës së saj me radioaktivitet ndër vite. /Gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë