Loading…
Zbulohen 10 hëna përreth Jupiterit |FOTO
  • 18/07/2018 | 23:22

Zbulohen 10 hëna përreth Jupiterit |FOTO

Astronomet kanë zbuluar 10 hëna të vogla rreth Jupiterit, duke e bërë kështu 79 numrin total të hënave të këtij planeti, transmeton gazetametro.net


Mendohet që këto hëna janë krijuar pas formimit të këtij planeti para 4 miliardë viteve.

“Ato nuk janë formuar bashk me planetin, por mendohet se ato kanë dalë nga planeti gjatë ose menjëherë pas epokës së formimit”, thotë Scott Sheppard, një astronom në Institutin për shkencë të Carnegie në Washington DC.

Sheppard dhe skuadra e tij vazhdimisht punojnë për objekte në distanca të afërta me Sistemin Solar dhe ka ndodhur edhe më herët që të zbulojnë hëna të tilla gjatë kërkimeve. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
market[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë