Loading…
Zbulohen dokumentet sekrete nga Helsingu: Ja çka kërkoi Putini nga Trump kur kanë mbetur vetëm |VIDEO
  • 09/08/2018 | 17:17

Zbulohen dokumentet sekrete nga Helsingu: Ja çka kërkoi Putini nga Trump kur kanë mbetur vetëm |VIDEO

Vladimin Putini dhe Donald Trump kanë biseduar në katër sy me 16 korrik, duke pasur të pranishëm vetëm nga një përkthyes, me qëllim për të mbajtur në fshehtësi informacionin me rëndësi për shtetin.


Por tani janë zbuluar detajet e kësaj bisede. Presidenti rus Vladimir Putin i kishte propozuar presidentit të SHBA-ve Donald Trump disa iniciativa në lidhje me kontrollin e armëve, transmeton gazetametro.net

Në një dokument rus të titulluar “Dialogu mbi Kontrollin e Kontrollit të Armëve”, i cili pretendohet se ka marrë “Politiko” nga zyrtarët rusë, është propozuar që të zgjasë të ashtuquajturën Traktati i Nxitjes së Armëve të Reja Strategjike për pesë vjet të tjera.

“Ky dokument nxjerr në pah një sërë fushash në të cilat SHBA dhe Rusia mund të bashkëpunojnë dhe të zvogëlojnë rrezikun e armëve bërthamore, dhe kështu të rivendosin pak besimin e humbur midis njëri-tjetrit”, tha gazeta.

Në atë dokument sygjerohet që Ëashingtoni dhe Moska dueht të ndërmarrin hapa për të ulur tensionet në Europën Lindore, duke kryer aktivitete ushtarake si dhe rritjen e besimit dhe transparencës në sferën ushtarake.

Të dhënat e reja ofrojnë dëshmi se Putini mbetet i interesuar që të ruaj bashkëpunimin tradicional të dy vendeve të dy vendeve me armë nukleare, pavarësisht mosmarëveshjeve tjera, kishte thënë një pjesmarës në bisedimet e fundit jozyrtare mbi kontrollin e armëve në Moskë.

Në dokument thirren të dy palët të iniciojnë konsultime ekspertësh për të njohur llojet destabilizuese të armëve.

Është rekomanduar edhe fillimi i dialogut të formatit “dy plus dy” ministra të mbrojtjes të këtyre vendeve, si dhe janë propozuar edhe krerët e diplomacisë ruse dhe amerikane.

Shtëpia e bardhë ka refuzuar të komentoj për këtë dhe mohon faktin që Trump ka pranuar një dokument të tillë./gazetametro.net

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë