Loading…
Zbulohen pikturimet më të vjetra në shpella të kafshëve
  • 08/11/2018 | 16:20

Zbulohen pikturimet më të vjetra në shpella të kafshëve

Piktura më e hershme e njohur e një kafshe është zbuluar në një shpellë në ishullin e Borneos.


Vepra e artit, e cila është rreth 40.000 vjet e vjetër, mendohet të jetë shembulli më i vjetër i një vizatimi figurativ – ku paraqiten objekte reale e jo forma abstrakte, shkruan BBC, transmeton gazetametro.net

Piktura u zbuluar në një sistem të shpellave në malet e largëta të Kalimantanit Lindor, një provincë e Indonezisë në Borneo.

Këto shpella mbajnë mijëra pikturime të tjera parahistorike që përfshijnë duar, kafshë të ndryshme etj. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë