Loading…
Zbulohet hëna e parë jashtë sistemit tonë diellor
  • 04/10/2018 | 15:47

Zbulohet hëna e parë jashtë sistemit tonë diellor

Astronomët thonë se kanë gjetur hënën e parë që ndodhet jashtë sistemit tonë solar.


Kuptohet se qindra planete ndodhën jashtë këtij sistemi, por një hënë po pritet që të konfirmohet.

Dy studiues të Universitetit të Kolumbisë gjatë së mërkures kanë prezantuar provat e tyre për ekzistencën e hënës.

Kjo hënë që mendohet se është më e madhe se Toka, mund të ketë madhësinë e Neptunit ose Uranit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë