Loading…

Zbulohet mumja me këpucët “Adidas” (Foto)

  • 12/04/2017 | 16:16

Zbulohet mumja me këpucët “Adidas” (Foto)

Disa detaje të reja janë zbuluar në një mumje e njohur për këpucët e saj “Adidas” të cilat i kishte veshur mijëra vite më heret, në kohën mesjetare.


Kjo grua nga Mongolia, rreth moshës 30-40 vjeç, sipas arkeologëve që kishin zbuluar eshtrat e saj thuhet se ajo ishte varrosur me këpucët e saj të veshura. Por, ajo çka ishte më interesantja, në dorën e saj është gjetur një çantë e vogël./transmeton gazetametro.net

Një krahën dhe një pasqyrë gjithashtu ishin gjetur nga arkeologët, edhe pse kjo grua dukej se e mbante veten, arkeologët thonë se ajo ishte një grua e thjeshtë, pra, nuk i përkiste asnjë familje mbretërore.
mummy-foot-adidas-boot-791024

Ajo ishte e varrosur me kalin e saj, i cili e kishte shalën nga një material i metalit shumë i fortë i cili mund të përdoret edhe sot sepse nuk ishte dëmtuar fare. Arkeologët besojnë se kjo grua kishte vdekur rreth 1,100 vite më parë në malin Altai, pasi kishte pësuar goditje në kokë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë