Loading…

Zbulohet një qytet i lashtë në Egjipt (FOTO)

  • 24/11/2016 | 12:24

Zbulohet një qytet i lashtë në Egjipt (FOTO)

Arkeologët në Egjipt kanë zbuluar atë që ata e përshkruajnë si një qytet i cili besohet se ka ekzistuar më shumë se 5 mijë vjet.

Sipas BBC-së, ai përmban shtëpi, mjete, qeramikë dhe varreza të mëdha.

Ai shtrihet nga lumi Nil në afërsi të tempullit Seti.

Ekspertët thonë se madhësia e 15 varreve të zbuluara rishtazi, tregojnë nivelin e lartë social të atyre që ishin varrosur.

Besohet se në këtë qytet kishte shtëpi të zyrtarëve të rëndësishëm dhe ndërtuesve të varrit.

egj1 egj2

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë