Loading…
Zbulohet raporti i Pentagonit për fluturaken që shokoi pilotët |VIDEO
  • 27/05/2018 | 23:03

Zbulohet raporti i Pentagonit për fluturaken që shokoi pilotët |VIDEO

Është zbuluar raporti për fluturaken pa krah në të cilën kishin hasur pilotët e aeroplanëve ushtarakë amerikanë afër qytetit të San Diegos.


Raporti i vitit 2009 nuk përmban ndonjë logo të agjencisë apo datë, por disa ish zyrtarë kanë konfirmuar se ishte pjesë e programit të Pentagonit, në të cilin kishin punuar disa agjenci shtetërore, transmeton GazetaMetro.net

Atë radarët e ushtrisë amerikane erdhën në kontakt me atë që në raport quhen si “Anoumalous Aerial Vehicle” (AAV).

Njëri prej pilotëve lajmëroi se AAV u paraqit në lartësinë prej 19 mijë metrash.

Ata qëndruan për disa momente, dhe pastaj u zhdukën me shpejtësi. Sipas raportit, asnjëherë nuk është gjetur ndonëj gjurmë e fluturakeve sepse fluturonin me shpejtësinë e raketave balistike.

Një ‘kontakt’ me një AAV u bë edhe pas 4 ditësh, por përsëri nuk e gjet asnjë gjurmë, vetëm se kësaj radhe piloti raportoi se fluturakja u zhduk duke u zhytur në oqean, sikur të ishte një nëndetëse.

Raporti thekson se AAV lëviz me shpejtësi që nuk mund të shihet nga syri i njeriut. Piloti atë e përshkruan si fluturake pa bisht dhe pa krahë. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë