Loading…

Zbulohet sesi i kaloi ditët e fundit Mbretëresha Elizabeth II

  • 26/11/2022 | 11:36

Zbulohet sesi i kaloi ditët e fundit Mbretëresha Elizabeth II

Sipas të dhënave zyrtare, Mbretëresha Elizabeth II vdiq nga pleqëria.


Megjithatë, një nga miqtë më të mirë të bashkëshortit të saj të ndjerë, Princit Philip, Gliss Brandrecht, zbulon në librin e saj të ri “Elizabeth: Një portret intim” se shkaku i vdekjes ishte në fakt një formë e rrallë kanceri.

Sipas autorit, është një formë e rrallë e kancerit të eshtrave, raportojnë mediat.

“Kam dëgjuar se mbretëresha ka një formë melanomi – kancer në palcën e eshtrave – që mund të shpjegojë pse ajo ishte vazhdimisht e lodhur dhe kishte probleme me lëvizjen në vitin e fundit të jetës së saj”.

Simptoma më e zakonshme e kësaj sëmundjeje është dhimbja e eshtrave, veçanërisht në legen dhe shpinë. “Kjo sëmundje më së shpeshti prek të moshuarit”, tha ai.

Biografi i Mbretëreshës pohoi gjithashtu se Elizabeth II kishte periudha kur ndihej shumë e dobët, por ishte e vendosur të vazhdonte me detyrat e saj pas vdekjes së Princit Philip, në prill të vitit të kaluar.

“Burri im nuk do ta miratonte”, tha Elizabeth, duke mos dashur keqardhje.

Kujtojmë se mbretëresha Elizabeth II vdiq më 8 shtator në kështjellën Balmoral në Skoci.

Mbretëresha u varros në kapelën e Shën Georget në Windsor, ku prehet pranë burrit të saj Princit Philip dhe prindërve të saj.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë