Loading…
Zbulohet specia më helmuese se vejusha e zezë
  • 10/02/2019 | 18:35

Zbulohet specia më helmuese se vejusha e zezë

Një lloj i ngjashëm me merimangën e famshmë ‘Black Widow’ është zbuluar në Afrikën e Jugut dhe është specia më vdekjeprurëse e familjes arachnide, transmeton Gazeta Metro


Emri i saj është ‘Button Phinida’, e  zbuluar në 27 vjetët e fundit. Kjo merimangë u gjet fillimisht në vitin 2014, por tani shkencëtarët e kanë klasifikuar atë si një specie të re. Megjithëse ekspertët pretendojnë se mund të jetë “merimanga më e madhe”, ata nuk kanë zbuluar detaje të tjera apo emrin shkencor të saj.

“Menjëherë mendova se kjo ishte diçka e veçantë, por nuk isha i sigurt nëse ishte një mostër që kishte ardhur nga Madagaskari apo ndonjë vend tjetër ekzotik”, tha Dr. Ian Engelbrecht, nga Universiteti i Pretorias në Afrikën e Jugut. Kjo bëri që të zhvilloheshin kërkime për lloje të tjera të species para se të zbuloheshin më shumë monstra.

Femrat mund të dallohen për shkak të shenjave të tyre të ndritshme të kuqe në të dyja anët e saj. Merimanga gjithashtu krijon një unazë purpur me ngjyrë unike. Sipas Dr. Engelbrecht, speciet e reja janë vendase në pyjet me rërë të rrezikuara në Afrikën e Jugut dhe mund të jenë merimangat më të mëdha në botë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë