Loading…
Zbulohet vizatimi më i lashtë në botë në Republikën Jugoafrikane |FOTO
  • 13/09/2018 | 17:17

Zbulohet vizatimi më i lashtë në botë në Republikën Jugoafrikane |FOTO

Sipas një grupi shkencëtarësh të udhëhequr nga arkeologu Christopher Henschelëood, është zbuluar në një fragment të vogël, në i vjetër në një shkëmb në shpellën Bombos në bregun jugor të Afrikës së Jugut.


Ky vizatim rrënjësor është 73 mijë vjeç, dhe shihet vija të kryqëzuara dhe të tërthorët, të tërhequr me ndihmën e pigmentit të kuq, transmeton gazetametro.net.

“Edhe pse shkencëtarët e tjerë kanë gjetur gjurmë edhe më të vjetra të mbetura në ngjyrë në vende të tjera në botë, hulumtimet kanë treguar se ky është vizatimi i parë abstrakt. Megjithatë, vizatimi origjinal ka të ngjarë të jetë më kompleks”, thotë hulumtuesi kryesor Henshillëood, i cili vë në dukje se ndërprerja e ashpër e të gjitha vijat e fragmentit tregon se mostra fillimisht u shtri në një zonë më të madhe.

Për revistën prestigjioze “Natura”, vizatimi është një tregues i nivelit të parë për kuptimin modern të realitetit nga speciet tona./gazetametro.net.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë