Loading…

Zbuluesi i piramidave të Bosnjës shqyrton edhe një mister parahistorik |VIDEO

  • 28/06/2019 | 10:01

Zbuluesi i piramidave të Bosnjës shqyrton edhe një mister parahistorik |VIDEO

Pozita jo e natyrshme e një blloku gjigant prej graniti në maje të kodrës, të njohur si Nui Da Bia, në Vietnamin qendror, e ka tërhequr vëmendjen e dr. Semir Osmanagicit, transmeton Gazeta Metro.


Pasi ka vizituar lokacionin, ai është bindur se është më se e sigurt se fjala është për bllokun e granitit më të madh në botë, i cili qëndron vertikalisht dhe i cili është i vënë aty.

Masën e ka 170.000 tonelata. Një bllok më i vogël i granitit multitonik është ngritur në lartësinë prej 76 metrash dhe është vënë në majën e saj.

Për çfarë civilizimi parahistorik është fjala, i cili ka mundur të zhvendosë e të ngritë blloqe të tilla graniti në maje të malit?

/gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë