Loading…

Zëdhënësja e Komisionit Europian demanton Reuters: Ardhmëria e Shqipërisë dhe Maqedonisë është në BE

  • 29/09/2021 | 21:04

Zëdhënësja e Komisionit Europian demanton Reuters: Ardhmëria e Shqipërisë dhe Maqedonisë është në BE

Zëdhënësja e Komisionit Europian Ana Pisonero Hernandez ka shkruar në përgijgjen me shkrim VOA kështu ka demantuar pretendimet e një raporti të agjencisë lajmeve Reuters se më në BE nuk ka as pajtueshmëri për anëtarësim të 6 shteteve ballkanike, transmeton Gazeta Metro.


Reuters ishte thirrur në deklarata të diplomatëve të paemëruar të cilët kanë thënë se nga frika e reagimeve të shteteve anëtare, më nuk mund të deklarohen në rreth dhënies së garancisë të anëtarësimit në të ardhmen të 6 shteteve anëtare.

Pisonero ka theksuar se “Komisioni Europian është i përkushtuar fuqishëm përparimit në prcesin e anëtarësimit të shteteve anëtare të Ballkanit Perëndimor, përfshi Shqipërinë e Maqedoninë”. Të dy shtetet kanë përmbushur obligimet dhe në tërësi mbështesim nisjen zyrtare të negociatave për anëtarësim deri në fund të vitit, siç ka theksuar Presidentja e Komisionit Europian ursula von der Leyen gjatë vizitës në rajon, E ardhmja e gjithë Ballkanit Perëndimor është në BE”.

Pisonero ka shtuar se nuk ka dyshime rreth qëndirmit të BE’së rreth zgjerimit të BE’së në Ballkan Perëndimor, duke theksuar samitin e fundit në Zagreb./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë